34 роки тому відбулась жахлива техногенна аварія на четвертому реакторі Чорнобильскої АЕС. 26 квітня 1986 в 01:23:45 на ЧАЕС вибухнув один з реакторів, та трапився величезний викид радіоактивного матеріалу в довколишнє середовище. Рівень розповсюдження радіації був надзвичайно високим та смертоносним - приблизно 1500 рентген. Вогонь навколо реактору що вибухнув вдалося згасити лише 6-го травня. Впродовж цих жахливих днів й після, мобілізовані збройні сили гасили вогонь та ліквідували уламки радіоактивного графіту, ядерне паливо та інші наслідки вибуху. Кожен з ліквідаторів, хто знаходився у зоні трагедії, був опромінений всього за 30-60 секунд дозою у 40 рентген, чи навіть більше (25 рентген - максимально допустимий вплив у рік).
Де було знято серіал "Чорнобиль"
Зараз "Чорнобиль" - можливо найкращий фільм - катастрофа з існуючих. Він з'явився на світ завдяки американської телевізійної мережі HBO та британського телеканалу Sky Atlantic,а його режисером став Йохан Ренк. "Чорнобиль" був знятий Ренком у2019 році в жанрі фільм-катастрофа, драма виживання, кримінальний трилер й мелодрама, заснований на реальних подіях. У серіалі "Чорнобиль" розкривається тема однієї з найгірших техногенних катастроф, спровокованих людиною в історії, й ілюструє хоробрість і жертви чоловіків та жінок заради спасіння Європи від неминучого руйнування. У ньому відображені радіоактивна катастрофа, яка вібулася у СРСР, її наслідки, людське виживання, ставлення з боку уряду та невідома сторона Радянського Союзу.
Більшість епізодів було знято в Литві, але деяки локації і актори були українськими. Серіал "Чорнобиль" отримав безліч позитивних відгуків завдяки докладному опису життя у Радянському Союзі у 80-х. Автомобілі, одяг а також зачіски та інтер'єри були в точності як у СРСР у 1986 році.
Щоб знайти аутентичні місця, режисери вирушили в країни з радянською історією. В першу чергу вони думали про Україну, як про місце, де трапилася Чорнобильска катастрофа, але все ж вирішили зняти більшу частину серіалу в Литві. Українські локації в серіалі також присутні, та їх досить легко впізнати."Епізод, який в серіалі тривав 5-7 секунд, знімали впродовж 7 часів. Вся масовка була українською. Тоді ми ще не знали, що цей серіал знімає HBO", - розповів актор Володимир Пантелюк.
Події у серіалі проти реальних подій у Чорнобилі
На Україні серіал "Чорнобиль" знімали впродовж декількох тижнів. Зйомки забезпечила українська компанія Radioactive. В Києві знімали сцени на Подолі й Оболоні - в Институті Гідробіології, а також на вулицях Терещенківській та Хрещатику, у будівлі Києвської Госадміністрації, університетах КПІ, НАУ та Національному Університеті ім.Тараса Шевченка . З українських локацій в серіалі також з'являються вид на Київське море (водосховище в Києві) та місто Прип'ять.
Невзираючи на те що здебільшого зйомки проходили на Ігналінській АЕС в Литві, де знаходяться реактори того ж типу, що й на АЕС в Чорнобилі, кадри з ЧАЕС з серіалу були зроблені київською студією Postmodern Digital. Комп'ютерна модель видів станції була створена для іншого серіалу про Чорнобиль під назвою "Метелики" ще в 2013 році. HBO допрацювали українську комп'ютерну графіку й використали її для "Чорнобиля".
Реальні люди та персонажі у сериалі "Чорнобиль"
Головні герої серіалу - реальні люди, які ліквідували наслідки Чорнобильської катастрофи. За кожним ім'ям персонажу стоїть судьба реальної людини. Хто ж ці люди і як склалося їх життя?
- Валерій Легасов - академік, доктор хімічних наук;
- Михайло Горбачов - генеральный секретар ЦК КПРС;
- Василь Ігнатенко - пожежний, один з перших ліквідаторів Чорнобильскої аварії;
- Людмила Ігнатенко - жінка Василя;
- Віктор Брюханов - директор Чорнобильскої АЕС;
- Микола Фомін - головний інженер;
- Михайло Щадов - міністр вугільної промисловості СРСР;
- Олександр Акімов - начальник ночної зміни, працював в 4-му енергоблоці АЕС;
- Анатолій Дятлов - заступник головного інженеру з експлуатації АЕС (під час катастрофи);
- Микола Тараканов - генерал-майор, очолював військовий загін ліквідаторів;
- Леонід Топтунов - старший інженер Чорнобильського реактору ;
- Борис Щєрбіна - заступник голови міністерської ради СРСР.
У серіалі відображені долі різних людей, які знаходилися у епіцентрі ядерної катастрофи й приймали участь у ліквідації її наслідків.
Єдиний вигаданий персонаж у серіалі від HBO - ядерний фізик Ул'яна Хомюк. Вона - збірний образ вчених, які приймали участь в усуненні Чорнобильської катастрофи.
Співвідношення фактів та вимислу в сериалі "Чорнобиль"
Правди, яку показали в серіалі, набагато більше ніж художнього вимислу. Солдатам дійсно наказали вбити домашніх тварин, які залишилися в Прип'яті після евакуації, щоб запобігти подальше розповсюдження радіації. Уламки радіоактивного графіту з даху реактора ліквідували сотні солдат в костюмах химзахисту, тому що луноходи, які збиралися використати для цього, не працювали з таким радіаційним фоном, а спеціальний робот, виписаний з Німеччини, зламався практично відразу. Пожежник Василь Ігнатенко разом з вагітною жінкою Людмилою збиралися поїхати в Білорусь наступного ранку після аварії. Проте коли пролунав вибух , Ігнатенко одним з перших вирушив гасити пожежу . Пізніше, щоб потрапити до свого чоловіка в лікарню, Людмила збрехала про те, що не вагітна. Їй забороняли навіть обійняти його, але вона не послухала.
Василь був похований через два тижні після катастрофи в цинковій труні у братській могилі зі своїми товаришами (згодом залитої цементом). Людмила принесла для чоловіка взуття з дому, проте її неможливо було надягти через набряк від радіації. Через вісім місяців жінка народила, але дівчинка померла через чотири години. Лікарі казали Людмилі, що дітей після цього в неї вже ніколи не буде, але все ж пізніше в неї був син.
Сюжет з мертвою дитиною - драматичний символ, який був показаний не просто так. Доля цієї дівчинки - метафора про нежиттєздатність майбутнього з настільки серйозними незавершеними проблемами в минулому.
Невзираючи на те, що серіал достатньо достовірний, в ньому все ж є багато невідповідностей з реальністю. Як завжди буває у кіноіндустрії, щоб доторкнутися до людських сердець, Йохан Ренк змінив сценарій, зробивши його більш суровим та драматичним, щоб яскравіше показати проблему і жах Чорнобильської катастрофи. Розглянемо відмінності.
Дах у вогні.
Пожежники та оператори станції гасили багато джерел вогню тієї ночі, тому що був ризик, що вогонь перекинеться на інший енергоблок,проте пожежа на даху - це вигадка.
За словами очевидців, ніякої пожежі там не було, лише дрібні осередки вогню, які були дуже швидко усунені.
Чорнобильські дайвери.
Що стосується занурення водолазів в реактор, в серіалі була сцена з пошуком добровольців для цієї місії, що теж є вигадкою. Це завдання було сплановано заздалегідь, однак, важливість місії і героїзм водолазів Олексія Ананенко, Валерія Беспалова і Бориса Баранова аж ніяк не були перебільшені, адже це запобігло ще один вибух з жахливими наслідками. Також, відрізнялася сума, якої преміювали чорнобильських водолазів за виконання особливо важливого завдання - в реальності їм виділили 80 рублів, в той час як в серіалі Легасов розшукував добровольців за 400.
Шахтарі.
На відміну від того, що було показано в серіалі, шахтарі зовсім не працювали голими, однак вони зняли респіратори і були трохи роздягнені. Олексій Бреус - старший інженер управління на четвертому енергоблоці і один з очевидців катастрофи, в своєму інтерв'ю назвав цю сцену не зовсім доречною.
Пожежа.
Якщо порівнювати сцену після вибуху в серіалі і дійсність - вночі ніякого величезного полум'я насправді не було. Світло було наступного дня через певні фізичні процеси, що відбулися в зруйнованому реакторі, але це був зовсім не вогонь. Не було й величезного натовпу людей, що спостерігали пожежу вночі.
Керівництво Чорнобильської АЕС.
За словами Бреуса, дійсно ніхто в той момент не мав уявлення, що робити, оскільки такого ще не траплялося. Ні оператори, ні керівництво АЕС, ні Горбачов. Не дивно, що був потрібен час, щоб вирішити, як діяти далі. Характери ж ключових персонажів - директора Брюханова, головного інженера Фоміна і зам. головного інженера Дятлова, за його словами - навіть не драматично прикрашені, а абсолютна брехня. Їх показали лиходіями, якими вони насправді не були.
Побачити Чорнобиль власними очима
Жодна, навіть найкраща екранізація, не здатна передати атмосферу Чорнобильської Зони Відчуження в точності. Потрапивши в Чорнобиль особисто, ви як ніби повертаєтеся в минуле, адже час в цьому місці "зупинився". Завдяки компанії Real Chernobyl, у вас є можливість своїми очима побачити історичні місця і дізнатися безліч реальних фактів з минулого Чорнобильської Зони від професійного гіда. Для цього досить вибрати і замовити тур, який вам сподобався найбільше.